Krajský úřad povoluje v rámci své územní působnosti výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů v kategorii ohrožených, silně ohrožených a kriticky ohrožených (viz příloha č. II a III. vyhlášky č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o ochraně přírody a krajiny. Nevztahuje se na území chráněných krajinných oblastí, národních přírodních památek a národních přírodních rezervací.
PRO KOHO JE SLUŽBA URČENA?
Udělení výjimky mohou získat fyzické i právnické osoby.
JAKÝ JE POSTUP VYŘÍZENÍ?
Výjimku lze povolit pouze v případě, kdy jiný veřejný zájem převažuje nad zájmem ochrany přírody, nebo v zájmu ochrany přírody. U zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, které jsou předmětem ochrany podle práva Evropské unie, lze výjimku povolit jen tehdy, pokud:
Je dán některý z níže uvedených důvodů:
V zájmu ochrany volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin a ochrany přírodních stanovišť.
V zájmu prevence závažných škod, zejména na úrodě, dobytku, lesích, rybolovu, vodách a ostatních typech majetku.
V zájmu veřejného zdraví nebo veřejné bezpečnosti nebo z jiných naléhavých důvodů převažujícího veřejného zájmu, včetně důvodů sociálního a ekonomického charakteru a důvodů s příznivými důsledky nesporného významu pro životní prostředí.
Pro účely výzkumu a vzdělávání, opětovného osídlení určitého území populací druhu nebo opětovného vysazení v původním areálu druhu a chovu a pěstování nezbytných pro tyto účely, včetně umělého rozmnožování rostlin.
V případě zvláště chráněných druhů ptáků pro odchyt, držení nebo jiné využívání ptáků v malém množství
Neexistuje jiné uspokojivé řešení.
Povolovaná činnost neovlivní dosažení či udržení příznivého stavu druhu z hlediska ochrany.
CO POTŘEBUJI MÍT?
Řádně odůvodněnou a vyplněnou žádost. Popis záměru. V případě stavby relevantní část projektové dokumentace. Hodnocení vlivu zamýšleného zásahu na zvláště chráněné druhy.